بسم الله الرحمن الرحيم

 

هفت سال انتفاضه فلسطين و پيامدهاي داخلي ،‌ منطقه اي و جهاني

 

نويسنده: محي الدين محتشم

در 28 سپتامبر 2000، آريل شارون ، نخست وزير وقت رژيم صهيونيستي در راستاي سياست هاي توسعه طلبانه و تأکيد بر اصل معرفي بيت المقدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي با پيشتيباني 2000 نيروي نظامي وارد مسجدالاقصي شد، در آن زمان ملت فلسطين به رغم سياست هاي سازش تشکيلات خودگردان در اقدامي ملي به مقابله با اين اقدام شارون پرداخت. اين اقدام بعدها با نام " انتفاضه دوم " يا " انتفاضه مسجدالاقصي " نامگذاري شد و با اهداي بيش از هزار زخمي و صدها شهيد سرآغازي شد براي مقاومت دوباره ملت

 

هرچند در آن برهه زماني حضور شارون در مسجدالاقصي دليل شروع انتفاضه عنوان گرديد اما بررسي تحولات از انتفاضه اول تا دوم عوامل بسياري را به اين دليل مي افزايد.

ناتواني تشکيلات خودگردان در تحقق وعده ها و اهداف تعيين شده در حالي که فساد در آن موج مي زد، سرخوردگي ملت فلسطين از توافقات تشکيلات خودگردان با رژيم صهيونيستي و غرب از جمله توافق اسلو، تقويت گروه هاي مقاومت در ابعاد نظامي و مردمي که مبارزه با دشمن را وارد ابعاد تازه اي کرده بود، تلاش رژيم صهيونيستي براي اجراي توطئه تخريب مسجدالاقصي و پايتختي بيت المقدس، پيروزي حزب الله لبنان بر رژيم صهيونيستي و اخراج اشغالگران از جنوب لبنان در سال 2000 از جمله عوامل تأثيرگذار بر انتفاضه ارزيابي مي گردد.
انتفاضه مسجدالاقصي به خوبي نشان داد که : مبارزه ملت فلسطين اقدامي مردمي بشمار مي رود که برگرفته از سياست هاي دولتمردان نيست ، راه سازش براي ملت فلسطين وجود ندارد، مقاومت تنها عنصر قانوني از سوي مردم فلسطين براي تحقق اين اهداف است ، سياست رژيم صهيونيستي براي تفرقه افکني شکست خورده است و ديگر کارايي ندارد. اين موارد را مي توان از پيام هاي انتفاضه دوم دانست.

هر چند که در جريان هفت سال انتفاضه، ملت فلسطين بيش از 5 هزار شهيد ، 50 هزار بازداشتي و 50 هزار زخمي را تقديم آرمان خويش ساخته است ، اما انتفاضه دستاوردهاي بسياري براي اين ملت به ارمغان آورده است که راه را بيش از گذشته براي تحقق آزمانهايشان هموار ساخته است:

1- شکست توطئه اي به نام حذف نام فلسطين براي هميشه چه در صحنه جغرافيايي و چه در صحنه سياسي
2- عملکرد ملت فلسطين در جريان انتفاضه سبب گرديد تا طرح هاي سازش به کلي نابود شود. در اين چارچوب نه تنها طرح هايي که از سوي عرفات و ابومازن تدوين گرديده بود، با شکست مواجه شد که سران کشورهاي عربي و اسلامي نيز به رغم فشارهاي غرب و وعده هاي رژيم صهيونيستي از پذيرش هر گونه طرح سازش با تل آويو خود داري نموده اند که اين امر از پيامدهاي موفقيت انتفاضه براي مقابله با رژيم صهيونيستي بشمار مي رود.
3- خروج رژيم صهيونيستي در سال2005 از غزه و چند مستعمره کرانه باختري از ديگر دستاوردهاي انتفاضه است .

هر چند که شارون اين اقدام را تاکتيکي سياسي عنوان کرد.

4- تشکيل دولت توسط حماس و گروههاي مقاومت و حضور گسترده آنها در شهرداري ها از مهمترين دستاوردهاي انتفاضه مي باشد . به رغم آنکه غرب تلاش داشت تا با انتخابات ظاهري و صوري دولتي سازش کار را در راس قدرت قرار دهد اما راي مردم به حماس نشان داد که ملت فلسطين سلاح مقاومت را به عنوان دولت آينده خود انتخاب و خواستار ادامه انتفاضه هستند. هر چند رژيم صهيونيستي وغرب براي تزلزل اين دولت تلاش مي کنند ، اما عملکرد مردم براي حفظ انتفاضه ، حمايت آنها از دولت را در پي داشته که راه مقاومت را هموار ساخته است .
5- بيداري جهان اسلام و افکار عمومي جهان از تحولات فلسطين نشانه ديگر موفقيت انتفاضه بشمار مي رود.
در حالي که رژيم صهيونيستي تلاش داشته است تا مسئله فلسطين را امري داخلي جلوه گر سازد اما انتفاضه آن را به مساله جهاني مبدل ساخت که تظاهرات هاي گسترده در سراسر جهان در حمايت از ملت فلسطين و محکوميت رژيم صهيونيستي نتيجه آن است .

6- عملکرد غرب و سازمانهاي جهاني در هفت سال انتفاضه نشان داد که آنها بر خلاف شعارهاي خود نه براي صلح و امنيت جهان بلکه در حمايت از رژيم صهيونيستي و اجراي منافعشان فعاليت مي کنند .

6) در هفت سال انتفاضه ا دامه مقاومت ، فروپاشي رژيم صهيونيستي از دورن را در پي داشته است.

امروز مقامهاي اين رژيم آشکارا اعتراف مي کنند که فروپاشي اجتماعي ، کوچ معکوس يهوديان به خارج ، مشکلات اقتصادي و تضعيف نظامي و حتي بحرانهاي سياسي آنها ناشي از انتفاضه است . آنها اعتراف کرده اند که يکي از دلايل شکست آنها در برابر حزب الله معطوف شدن آنها به مقابله با انتفاضه بوده است که آنان را از توانايي هاي حزب الله غافل ساخته بود.

بر اين اساس مي توان گفت که هرچند ملت فلسطين در هفت سال انتفاضه سختيهاي بسياري متحمل گرديد و شهداي بسياري را تقديم کرده اند اما دستاوردهايي محقق کرده اند که ادامه آن با حفظ سلاح وحدت راه را براي تشکيل کشور مستقل فلسطيني به پايتختي قدس شريف هموار مي سازد. پايان